چند نکته که باید بعد از خرید خودروی صفر به آنها توجه کنیم

چند نکته که باید بعد از خرید خودروی صفر به آنها توجه کنیم
  • اولین چیزی که حتماً باید چک شود سطح و کیفیت روغن موتور می‌باشد . در اکثر موارد یا روغن موتور کم می‌باشد یا از کیفیت خوبی برخوردار نیست و بیشتر افراد روغن موتور اولیه خودرو را بعد از طی مسافتی بالغ بر ۱۰۰۰ کیلومتر تعویض می‌کنند که اغلب هم توسط خود افراد در نمایندگی‌ها توصیه می‌شود .
  • خوب اینکار باعث ضررهای جبران ناپذیری به موتور خودرو می‌شود. تمامی قطعات متحرک درون موتور به دلیل نو بودن در حالت حداکثر اصطحکاک به سر می‌برند و در صورت مرغوب نبودن روغن موتور یا کم بودن آن باعث خط افتادن بر روی یاتاقان‌ها یا بوش سیلندر و حتی احتمال از بین رفتن رینگ پیستون می‌شود.
  • به دلیل اینکه نوع روغن موتوری که خودروسازهای درون ایران استفاده می‌کنند مشخص نیست ترجیحاً بعد از دریافت خودروی خود اقدام به تعویض روغن موتور و فیلتر آن کنید.
  • بعد از موتور خودرو باید به سراغ جعبه دنده (گیربکس) خودرو برویم . یکی از ارکان اصلی انتقال قدرت در هر سیستم مکانیکی، گیربکس یا جعبه دنده است که امکان انتقال قدرت خروجی سیستم را با نسبت‌های خاص فراهم می‌کند. گیربکس خودرو متشکل از تعداد زیادی چرخ دنده و بیرینگ می‌باشد و به دلیل اینکه در تماس مداوم با هم قرار دارند باید درون روغن غوطه ور باشند.
  • روغن جعبه دنده یا واسکازین باید با جنس چرخ دنده‌های درون گیربکس سازگاری داشته باشد و مانع خورده شدن چرخ دنده‌ها شود. واسکازین نیز مانند سایر روغن‌ها نیاز به تعویض دارد که تعویض به‌موقع آن باعث روان کارکردن گیربکس، افزایش عمر مفید قطعات، کاهش درجه حرارت گیربکس، کاهش سر و صدا و در نهایت بهبود عملکرد آن می‌شود.
  • کیلومتر تعویض آن هم بستگی به نوع روغن و گیربکس خودرو و شرایط مختلف آب و هوایی و کارکرد آن دارد. به این نکته توجه کنید که گیربکس خودروی صفر بر اثر ساییدگی اولیه میان چرخ دنده‌ها تولید خورده آهن می‌کند و حتماً باید واسکازین گیربکس از هرگونه ناخالصی به دور باشد . وجود ساییدگی و یا هرگونه آسیب، ناهمواری، شکستگی و یا پریدگی در چرخ‌دنده‌ها باعث ایجاد صدای زوزه می‌شود.
  • در کل چک کردن و تعویض به موقع واسکازین از خشک شدن یا خرابی چرخ دنده‌ها جلوگیری می‌کند.
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *